Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa pt. „Transport w dziejach. Idee, kultura, historia”, Edycja III

To już po raz trzeci w Gdańsku mają szansę spotkać się miłośnicy zagadnień związanych z transportem w ujęciu historycznym. Cykliczność ta, niczym nie zakłócona, dowodzi, że tego rodzaju forum jest potrzebne, cieszy się również popularnością. Staramy się nie wskazywać kierunków ani tematów wiodących, interesuje nas całość zagadnień, choć każdy z nas ma jakieś preferencje. Opracujemy bloki tematyczne, dzięki którym będziemy mieli szansę poznać osoby o podobnych do naszych zainteresowaniach. Kiedy dwa lata temu podjęliśmy się po raz pierwszy organizacji naszej konferencji, ustaliliśmy sobie, że nie będzie to sympozjum duże, kładliśmy nacisk na formułę spotkania w niewielkiej grupie osób rzeczywiście zainteresowanych transportem, skłonnych do współpracy i dzielenia się własnymi doświadczeniami badawczymi. Okazało się jednak, że komunikacja to temat dziś niezwykle nośny, zaś wiele jest osób zaciekawionych współczesnością, rozwiązaniami, które mają szansę odmienić w sposób istotny sposoby poruszania się człowieka w mieście, kraju. Ludzie ci zaglądają też chętnie do przeszłości, z pasją kolekcjonują przedmioty związane z dawnymi tramwajami, autobusami, pielgrzymują od wystawy do wystawy, prezentującej stare samochody. W naszym spotkaniu grupą wiodącą będą historycy, ale chcielibyśmy również zaprosić kolekcjonerów i pasjonatów, którzy byliby gotowi opowiedzieć nam o swoich zbiorach. Obraz dziejów tworzą bowiem nie tylko relacje, także przedmioty, ulotne i drobne dokumenty naszej codzienności, takie jak bilety.

Zapraszamy do Gdańska w dniu 8 maja 2020 r. na świętujący swój okrągły jubileusz           50-lecia Uniwersytet Gdański. Spotkanie jest całodniowe, jednopanelowe, by nasi goście mogli uczestniczyć we wszystkich referatach – liczymy na interesujące wystąpienia, ożywioną dyskusję w życzliwej atmosferze. Wierzymy, że nowe, ciekawe znajomości i relacje pomogą nam dotrzeć do materiałów, które wykorzystamy w naszej pracy naukowej i popularyzatorskiej. Terminem dostarczenia formularzy zgłoszeniowych jest dzień 17 kwietnia 2020 r. Prosimy o dostarczenie wypełnionych formularzy w formie skanu w pliku o rozszerzeniu pdf., zawierającego Państwa odręczne podpisy. Zaproszenia wyślemy do Państwa tydzień później, tj. 24 kwietnia 2020 r.  Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 45 zł, która zapewni nam obiad w bufecie Wydziału Historycznego.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest poniżej:

http://www.nkdh.ug.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/formularz_zgłoszeniowy.docx

Teksty zaprezentowanych referatów zamierzamy wydać w publikacji pokonferencyjnej. Nie mamy wątpliwości, że będzie ona należała do najbardziej poszukiwanych przez wszystkie osoby interesujące się dziejami transportu pozycji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *