Zaproszenie od Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. Gerarda Labudy

Sekcja Mediewistyczna Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. Gerarda Labudy przy Instytucie Historii  UAM ma zaszczyt zaprosić Państwa na IV edycję ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej pt. „Memoria scripti. Piśmiennictwo wieków średnich i epoki nowożytnej.”

Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2016 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 89 D.  Celem wydarzenia jest zainspirowanie uczestników do głębszego poznania źródeł historycznych oraz wymiany wzajemnych doświadczeń w prowadzonych przez młodych naukowców badaniach. Tematyka konferencji będzie skoncentrowana wokół następujących obszarów badawczych:

MATERIALNY CHARAKTER ŹRÓDEŁ HISTORYCZNYCH:

– analiza bibliologiczna i kodykologiczna;

– opisy/analiza zabytków;

– dzieje edycji danego źródła;

– zbiory i biblioteki rękopisów i starodruków;

PAMIĘTNIKARSTWO:

– weryfikacja;

– analiza wewnętrzna dzieł;

– konstrukcja źródła: styl, język;

1. TWÓRCY:

– kwestia autorstwa/ status autora i autorstwa;

– życiorysy autorów/ erudycja i wykształcenie, oraz czynniki, które wpływały na tworzenie źródła;

– refleksje epok późniejszych nad aspektami źródłoznawczymi;

Do udziału zapraszamy studentów i doktorantów kierunków humanistycznych. Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie abstraktów wraz z afiliacją na adres: s.mediewistyczna.uam@gmail.com do dnia 22 maja 2016 roku. Ostateczna lista zakwalifikowanych zostanie podana do dnia 29 maja 2016 roku. Prosimy również, aby osoby wysyłające formularze zgłoszeniowe formułowały je w następujący sposób: NAZWISKO, IMIĘ oraz skrót uczelni z której pochodzi referent.