Zaproszenia na konferencje naukowe

1. Ze strony:

Koła Naukowego Archeologów oraz Sekcji Bronioznawstwa i Archeologii Sądowej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na  II Ogólnopolską Konferencję Bronioznawczą „Oręż, Kości, Sztuka”. Tegoroczny temat obrad to „Inter arma silent Musae? Uzbrojenie jako element kultury„.

„Nawiązując do słów Cycerona pojawiających się w temacie konferencji, naszym celem jest zachęcenie do dyskusji nad różnoraką rolą uzbrojenia. Czy oręż może służyć jako element kultury, dzieło sztuki, nośnik wartości i znaczeń? Czy podążając za myślą rzymskiego filozofa, konflikt i narzędzia do jego prowadzenia wykluczają głębszą symbolikę i znaczenie kulturowe? Ta odmienna strona uzbrojenia, nie zawsze związana z wojną, będzie głównym tematem II Ogólnopolskiej Konferencji Bronioznawczej „Oręż, Kości, Sztuka”.

Jak w przypadku zeszłorocznej edycji konferencji, interesuje nas jak najbardziej interdyscyplinarne podejście do zaproponowanego tematu. Ponownie chcemy spojrzeć na uzbrojenie oczami archeologów, historyków, antropologów, etnologów czy historyków sztuki.
Zachęcamy do nadsyłania abstraktów złożonych maksymalnie z 2500 znaków ze spacjami, zawierających tytuł wystąpienia, założenia, metodologię badań, krótki opis referatu oraz wnioski. W tym roku przewidujemy również sesję posterową. Na Państwa abstrakty czekamy do 10 marca.
Pragniemy również ogłosić, że tegoroczną konferencję planujemy podsumować publikacją książkową. Zgodnie z ideą konferencji zbiór tekstów miałby odzwierciedlać interdyscyplinarność badań nad uzbrojeniem i odmienne podejścia do tematu bronioznawstwa. Informacje związane z publikacją zostaną podane w późniejszym czasie na stronie internetowej.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie internetowej www.konferencjaoks2016.blogspot.com .”

Oręż, Kości, Sztuka

2. Ze strony:

SKN Nowożytników im. prof. W. Czaplińskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na ogólnopolską naukową konferencję studencko-doktorancką pt. „Relacje międzypokoleniowe w epoce staropolskiej”, która odbędzie się w ramach III Obrad o Kulturze Staropolskiej.

„W czasie konferencji chcemy się zastanowić jak wyglądała zmiana pokoleniowa w Rzeczypospolitej. Jak układały się relacje między rodzicami, a dziećmi? Jak wyglądały relacje międzypokoleniami w tradycji i kulturze staropolskiej? Jak zostały przedstawione w malarstwie i literaturze? Jak do tych spraw podchodziły poszczególne wyznania? Jaki był status społeczny osób starszych w Rzeczypospolitej? Jak wyglądało wychowanie dzieci w interesującej nas epoce? Proponowana tematyka jest oczywiście orientacyjna, zachęcamy do podawania własnych tematów.

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli (studentów i doktorantów) wszystkich nauk humanistycznych: historyków, historyków sztuki, socjologów, psychologów, antropologów, etnologów, filologów, filozofów itp.

Konferencja odbędzie się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 49, Wrocław) w dniach 31.03.2016-1.04.2016. Abstrakty referatów i zgłoszenia prosimy wysyłać do dnia 21.02.2016, na adres mailowy: nowozytnicyuwr@gmail.com

Zgłoszenie (format doc., lub pdf.) powinno zawierać: nazwisko i imię, dane kontaktowe (nr telefonu, adres mailowy), ośrodek naukowy z którego pochodzi kandydat, oraz kierunek i rok studiów. Abstrakt powinien zawierać maksymalnie 1000 znaków.
Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń i możliwości ich odrzucenia.
Osoby, których abstrakty zostaną przyjęte zostaną poinformowane o noclegu i opłacie konferencyjnej.
O przyjęciu zgłoszeń zostaniecie Państwo poinformowani do dnia 28.02.2016.

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/438389226354561/

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/document/d/1Bamjlx4fRkdNnjFSRPzWNRkVBHmaDLlpAI9XNyRUwUg/edit

Strona SKN Nowożytników im. prof. W. Czaplińskiego Uniwersytetu Wrocławskiego: https://www.facebook.com/SKNNUWr/?fref=ts

Dane kontaktowe:

Marcin Czapliński, Adres e-mail: marcinczaplinski3@gmail.com , Nr tel.: 697 168 983

Paweł Borowy, Adres e-mail: pawel_borowy@op.pl , Nr tel.: 730 382 525″

3. Ze strony:

Instytytu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na XXX Ogólnopolską Konferencję Historyków Kartografii, której Tematem przewodnim będzie  „Kartografia wojskowa krajów Młodszej Europy w XVI- XX wieku”

„Mamy przyjemność zaprosić wszystkich studentów oraz doktorantów, pasjonujących się historią kartografii, na XXX Ogólnopolską Konferencję Historyków Kartografii. Odbędzie się ona w dniach 13-15 października 2016 roku, w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem przewodnim będzie  „Kartografia wojskowa krajów Młodszej Europy w XVI- XX wieku”. Pierwszy dzień konferencji jest poświęcony na zwiedzanie muzeum w Grudziądzu, na miejscu odbędzie się również panel studencko- doktorancki (organizatorzy zapewniają transport). Opłata dla studentów i doktorantów wynosi 60 zł. Do 1 maja przyjmujemy zgłoszenia wystąpienia w formie streszczenia. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje można znaleźć w załączniku oraz na stronie internetowej www.maphist.waw.pl (dział aktualności). Pytania prosimy kierować na panelsdtorun@gmail.com , chętnie odpowiemy na każde z nich.”